تکنولوژی

چگونه نوکیا نابود شد

نوکیا جزو یکی از شرکت هایی بود  از استراتژی  پویایی برخوردار بود ، اما فضای احساسی ترسناکه غالب در نوکیا هنگام افزایش محبوبیت آیفون باعث از بین رفتن هماهنگی بین مدیران ارشد ،و همچنین وحشت از دست دادن وضعیت خود و منابع باعث از بین رفتن همه این ها شد.این شرکت قبل ازاینکه با آیفون نبردی داشته باشد زخمی شد.

سقوط نوکیا از بالای هرم گوشی های هوشمند سه دلیل داشت:

  • نوکیا از لحاط فنی از اپل پایین تر بود
  • هیجان زده بودن مدیران
  • آنها اپل را ندیدند

فرض می کنیم دلایل بالا نبود ، همانطور که قبلا تصریح کرده بودیم، نوکیا نتوانست نبرد گوشی های هوشمند را ببرد، زیرا ترس مشترکی در میان مدیران میانی و مدیران شرکت بوجود آمده بود،که منجر به نابودی کامل شرکت شد که نتوانستند پاسخی درخور ، برابر آیفون باشد، در نتیجه نوکیا بازی را به آیفون واگذار کرد.

براساس تحقیق و مصاحبه با 76 مهندس ارشد و سطح پاپیین ، ترسی مشترک در بین مدیران است آن هم اینکه آنها می ترسنتد از حقیقت حرف بزنند.

ترسی که شرکت را نابود کرد از دو مکان بود:

1- مدیران شرکت از مدیران مشهوری بودن که معمولا مدیران میانی یا معاون های رئیس جمهور تشکیل شد بودن .

ما از توصیف برخی از اعضای هیئت مدیره نوکیا و مدیران ارشد به عنوان “هیجان زده” نام بردیم که به طور مرتب برای مردم “با صدای بلند” سخنرانی می کردند.

یکی از مشاوران به ما گفت که این امر بسیار دشوار بود که چیزهایی را که دوست نداشتن ، بوسیله مدیران می شنیدن .

2- مدیران ارشد از محیط خارجی میترسیدند و اهداف سه ماهه خود را برآورده نمی کردند، با توجه به کارایی و تمرکز عملکرد نوکیا، که تحت تأثیر رفتار مدیران میانی قرار گرفتن. اگرچه متوجه شدن که نوکیا نیاز به یک سیستم عامل بهتر برای تلفن های خود در مقابل با iOS اپل دارد.

آنها می دانستند که سیستم عامل Symbianچندین سال طول می کشد تا بتوانند توسعه یابند، اما می ترسیدند به طور عمومی اذعان کنند  که سیستم عامل خود کامل نیست،زیرا می ترسیدن ضربه بخورند و سرمایه گذاران خارجی ،  تامین کنندگان و مشتریان را به سرعت از دست بدهند.

لذا سرمایه گذاران همچنان به سرمایه گذاری خود ادامه دادند تا به خیال خود روزی آیفون به آنها برسد.

مدیران ارشد به صورت مستقیم به مردم دروغ می گفتن:

مدیران ارشد جلوی مدیران میانی را می گرفتن و چنانچه مدیران میانی نظری داشتن به آنها گفته می شد ایده تو به اندازه کافی بلند پروازانه نیست و نمی توان به مدیران ارشد ارائه داد.ترس از واکنش مدیران ارشد باعث شد تا مدیران میانی سکوت یا اطلاعات خوش بینانه و فیلتری را ارائه دهند.یکی از مدیران میانی می گفت در نوکیا اطلاعات به سمت بالا نمی رفت و مدیران ارشد به ما دروغ می گفتن.

ناتوانی در ایده نو

اتفاق هایی که توضیح دادیم باعث شد تا اختلاف بین مدیران ارشد و میانی ایجاد شود ، که نوکیا چه ایده ای جدیدی می تواند ارائه دهد یا چه نرم افزاری ارائه کند تا بتواند با آیفون رقابت کند.با توجه به اینکه مدیران میانی اهداف خوشبینانه ارائه می کردن باعث شد تا نوکیا از آیفون  عقب بماند.لذا مدیران ارشد نوکیا آخرین اهدافشان را اجرا کردند .مدیران ارشد با ترس از اینکه بازار جهانی خود را از دست ندهند  به مدیران میانی فشار آوردن که آنها بلافاصله صفحه لمسی را ارائه کردن.

ضربه نهایی 

به همین دلیل نوکیا توجه و منابع نامطلوب را به توسعه  ی دستگاه های تلفن جدید برای تقاضای بازار در کوتاه مدت برای توسعه ی سیستم عامل مورد نیاز جهت رقابت با اپل اختصاص داد.

در نتیجه کیفیت گوشی های نوکیا به تدریج کاهش یافت. در سال 2007، نوکیا گوشی هوشمند N95 را راه اندازی کرد که دارای ویژگیهای کامل موسیقی، ناوبری GPS، یک صفحه نمایش بزرگ (هرچند نه یک صفحه لمسی) و قابلیت مرور کامل اینترنت بود. سازگاری نرم افزاری برای کاربران در  آن در زمان پذیرفته شده بود.این یک مورد موفق بود اما مشکلات کیفیتی خود را نشان داد.

Nokia N95

در سال 2008، نوکیا اولین تلفن لمسی خود را،با نام 5800، با قیمت پایین تر از آیفون ارائه کرد. این یک موفقیت تجاری خوب بود اما به دلیل تاخیر در توسعه نرم افزاری ” یک و نیم سال دیر بود”.

Nokia 5800

در سال 2009، N97 برای سرنگونی آیفون راه اندازی شد، اما یک مدیر ارشد اذعان کرد که تلفن ” از لحاظ کیفیت محصول ، افتضاح بود”.

Nokia N97

در سال 2010، “قاتل آیفون” با صفحه نمایش لمسی ظاهر شد، یک سال بعد این برنامه ریزی ، چون قابلیت های آن کم بود و نتوانست به رقابت با iOS و اندروید برسد. مدیر اجرایی جدید استفان الوپ که در آن سال استخدام شد تصمیم گرفت که نوکیا بهتر است از جای دیگر نرم افزار بگیرد

مدیر اجراییNokiaاستفان الوپ

و در سال 2011 با مایکروسافت همکاری خود را آغازکرد”. همانطور که می دانیم، این حرکت موجب تضعیف این شرکت شد و مایکروسافت در سال 2013 کسب و کار تلفن همراه نوکیا را به به صورت کامل بدست

Nokia-Lumia دارایه سیستم عامل ویندوز8

گرفت ارزش بازار نوکیا در حدود شش سال ، حدود 90 درصد کاهش داشته است وبه حدود 100 میلیارد دلار رسید.علیرغم پیشرفت فنی نوکیا وثبت اختراعات که به 600میلیون دلار در سال بود، اما با توجه به سیاست های داخلی ،باعث سقوط نوکیا نسبت به رقبایی مانند اپل و سامسونگ شد.

مدیران نوکیا باعث ضعف این شرکت شدن و در واقع باعث آسیب پذیری شرکت شدن.ترسی که در تمام سطوح مدیریتی نفوذ کرده بود ، سبب شد که تعهد کمتری نسبت به حفظ منابع شرکت داشته باشند. مدیران ارشد با توجه به رویکرد خود،نتوانستند به مدیران  میانی انگیزه بدهند و در نتیجه انها در تاریکی خود را می دیدند.کمی ترس در مدیریت خوب است و باعث ایجاد یک انگیزه می شود ، اما اگر ترس بیش از حد باشد مانند این است که شخصی معتاد بیش از حد معمول مواد مخدر استفاده کرده باشد ،که باعث اوردوزمی شود.برای کاهش این خطر مدیران باید احساسات جمعی مدیرانه چه سطح میانی و چه سطح میانی را بدانند. رهبران می توانند توانایی عاطفی جمعی در سازمان های خود را توسعه دهند. پس ترس ، تنها می تواند یک انگیزه مفید باشد اگر مدیریت بتواند کارکنان را به منظور پیشگیری از این ترس ها به کار گیرند.مدیران نوکیا باید برقرار کردن ارتباط و صحبت با مدیران ،آرامش روانی،هماهنگی داخلی،و گرفتن بازخورد را برای درک بهتر عواطف کارمندان در سازمان پیدا می کردن و تشویقشان می کردند.

گوشی Microsoft-XL

هم اکنون امتیاز موبایل های نوکیا را شرکت ماکروسافت خریداری کرده و طبق قرارداد تا سال 2015با برند نوکیاlumia تولید می شد و هم اکنون با نام microsoft تولید می شود.

 

با ماهمراه باشید

 

منبع:

knowledge.insead.edu.com

استاد استراتژی:

Quy Huy

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: © تمام حقوق برای سایت کشکرت محفوظ است
بستن
بستن