تکنولوژی

عصر جدیدی در جراحی روبوتیک

سیستم جراحی جدید Versius که بیمارستان NHS میرود

یک شرکت بریتانیایی یک سیستم جراحی جدید روبوتیک ارائه کرده است که
انتظار میرود برای اولین بار در سال آینده بیماران را عمل کند.
Versius robot
ربات Versius، طراحی شده و ساخته شده در کمبریج، رقیب سیستم داوینچی آمریکایی است که در بیش از 70 بیمارستان در انگلستان استفاده می شود.

Versius کوچکتر است و شرکت پشت آن، CMR Surgical، معتقد است که از انعطاف پذیری بیشتری نسبت به روبات های موجود برخوردار خواهد بود و به این ترتیب می تواند طیف وسیعی از عملیات ها را انجام دهد.

لوک هارس، یکی از بنیانگذاران جراحی CMR ، گفت: Versius دارای ابزارهای های مستقل است که برای راه اندازی سریع و آسان است. “این به این معنی است که بیمارستان ها قادر خواهند بودبه طور مداوم آن را مشغول نگه دارند،و صرفه اقتصاد دارد.”

هر یک از بازوهای ربات دارای اتصالات انعطاف پذیر مانند بازو انسان است و توسط یک جراح که پشت یک کنسول  نشسته و با استفاده از دو جوی استیک و صفحه نمایش 3D آن را کنترل میکند.سیستم های ربات با استفاده از لاپاروسکوپی، همچنین به عنوان keyhole، عمل جراحی شناخته می شود که با استفاده از ابزارهای ویژه از طریق برش های کوچک انجام می شود.

این باعث کاهش درد و بهبود سریع تر بیماران در مقایسه با جراحی معمول است.

Versius robot1
مارک اسلک، جراح بیمارستان Addenbrooke، یکی از بنیانگذاران جراحی CMR ، گفت: آموزش و نحوه استفاده از دستگاه های قدیمی و یا حتی جراحی های عادی حدود 80 ساعت طول می کشید تا با استفاده از ابزارهای لاپاروسکوپی و جراحان انجام شود. اما در مقابل، برای استفاده از Versius آموزش آن نیم ساعت طول می کشد – این کار بسیاری از جراحان را قادر می سازد تا مزایای عمل جراحی و یک سوراخ کوچک را ارائه دهند.”

عصر جدیدی در جراحی روبوتیک

جراحی رباتیک تحت تاثیر داوینچی قرار گرفته است، ساخته شده توسط شرکت کالیفرنیا Intuitive Surgical.

روبات های داوینچی از سال 2001 در بریتانیا فعالیت می کنند و در حال حاضر بیش از 4500 تا در سراسر جهان وجود دارد.آنها عمدتا برای جراحی پروستات، مثانه و جراحی زنان استفاده می شود، هرچند گستره عملیات آنها گسترش یافته.

اختراعات کلیدی برای سیستم داوینچی اخیرا منقضی شده است، که باعث شده شرکت های دیگر در زمینه جراحی رباتیک وارد شوند.گوگل با جانسون در تولید کننده تجهیزات پزشکی Verb Surgical مشارکت داشته است. این شرکت قصد دارد روبات های خود را به اینترنت وصل کند تا از یکدیگر بتوانند یاد بگیرند. هدف از راه اندازی آن در سال 2020 است.

Medtronic، بزرگترین شرکت پزشکی پزشکی جهان، همچنین دارای یک ربات جراحی است که آن را بنا به دلایلی درا سال آینده انتشار میدهد.

نادین Hachach-Haram، یک جراح پلاستیک و ترمیمی در بیمارستان سنت توماس در لندن، گفت: رباتیک نقش مهمی در اینده عمل های جراحی بازی خواهد کرد.او گفت: “روبات های نسل جدید، همه کاره، جمع و جور و مقرون به صرفه هستند، که بدان معنی است که ما می توانیم جراحی روباتیک را به طور محلی انجام دهیم و نه در بیمارستان های بزرگ با سوئیت های اختصاصی روباتیک.”در ادامه او می گوید: روبات ها ممکن است بعضی از اجزای عمل جراحی را به طور مستقل انجام دهند.

“جراحان در کنترل باقی خواهند ماند، اما همانگونه که ما رابط کاربری روبات انسان را توسعه می دهیم، ممکن است بخش های ساده ای از یک عمل، مانند سوزاندن یا بسته شدن یک زخم که ممکن است خودکار باشد، به دست ربات ها سپرده خواهد شد.”

انتظار می رود که ربات Versius یک علامت تأیید بهداشت و ایمنی اروپا را در چند ماه آینده دریافت کند.قیمت سیستم ربات اعلام نشده، اما CMR Surgical می گوید که هدف آن این است که برای بیمارستان های NHS ارزان تر از رقیب آمریکایی خود باشد.

به نظر شما در آینده این امکان وجود دارد که تمامی عمل ها و به صورت کامل بر عهده ربات ها قرار گیرد و سرعت عمل ها چندین برابر شود همانند فیلم هایی چون السیوم؟؟

امیدوارم که این مقاله مورد قبول و پسند شما عزیزان بوده باشه
همچنین میتونید مطالب رو از تلگرام هم دانبال کنید
با ما همراه باشید

بازگشت به صفحه اصلی>>>

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: © تمام حقوق برای سایت کشکرت محفوظ است
بستن
بستن