تکنولوژی

جنگندهای دوران جنگ سرد

در دوران جنگ جهانی دوم  کشورهای ایالات متحده آمریکا و اتحادجماهیر شوروی باهم دارای منافع مشترک بودند ، لذا درجنگ جهانی دوم جزو  کشورهای متفق  بودند. منافع این دو اتحاد علیه یک دشمن مشترک یعنی آلمان نازی بود.بعد از پایان جنگ جهانی دوم و پیروزی متفقین این دو کشور بر اثر ترس ازنفوذ یکدیگر نسبت به  منافعه شان و از دسترفتن منافع با یکدیگر اختلاف پیدا کردن که اوج آن مربوط سال های 1950 تا 1990 بود. در این دوران هر کدام از این کشور های با یکدیگر به رقابت پرداختند ، که مهمترین این رقابت ها ، رقابت تسلیحاتی بود.به این دوران  از  رقابت جنگ سرد می گویند ؛ زیرا بدون حمله نطامی به یکدیگر برای هم خط و نشان می کشیدند.این رقابت در سال 1990 و بعد از فروپاشی شوروی پایان یافت،البته همچنان به صورته جسته گریخته  روسیه  سعی در رقابت با ایلات متحده آمریکا را دارد اما این روسیه نه قدرت سابق سیاسی  را دارد و نه قدرت  اقتصادی و نه حامی استرانژیکی. در این مقاله جنگنده های مشهور آن زمان ایالات متحده آمریکا که همچنان تولید و حتی صادر می شود که نشان از افکار بزرگ طراحان و مهندسان آنها دارد را به شما عزیزان معرفی کنیم.

جنرال دینامیک F-16 Falcon:

F16 Falcon

F16 در بسیاری از نبردها درسال 1981درخاورمیانه خودش را اثبات کرد. F-16 یک هواپیمای سبک  بود که هم توانایی برتری هوایی و هم حمله زمینی داشت. این هواپیما دارای مزیت خوب برای نصب انواع مهمات را در اختیار کاربر قرارمی داد. این هواپیمای مولتی رول به عنوان عضو اصلی متحدان آمریکا از آمریکای جنوبی تا خاورمیانه و اروپا به اقیانوس آرام هست. تعداد تولید این هواپیما از 4،400 نمونه پیشی گرفته است .این جنگنده اولین بار در سال 1978 معرفی شد.

هواپیمای اف-شیلد A-10 تاندربولت :

A-10

یک هواپیمای بسیار منحصر به فرد بود که می توانست سرعت های کم و در ارتفاع پایین در هوا شناور بماند و با قدر آتش خود زره دشمن را نابود کند. این پرنده  برای پرواز در ارتفاع  پایین ساخته شده است و به همین دلیل بعنوان یک “تانک پرنده” شناخته شده است ، که با خلبان و کابین خلبان، موتورهای پر قدرت (برای محافظت از هر موتور از آتش زمینی) و توانایی مقاومت در برابردشمن یک هواپیمای عالی بودو در ضمن با این هواپیما با موتورهای قدرتمندش در آسمان می درخشید. A-10 بیش از توانایی حمل یک موشک بالستیک بزرگ (هوا به هوا و هوا به زمین) و بمب (متعارف و هدایت شده) امابیشتراز همه توجه را جلب می کند  توپ گیتلینگ  30 میلیمتر آونگرA-10است.این هواپیما در سال 1977 عرضه شد و  715 نمونه ازآن ساخته شد.

 

F / A-18 Hornet  :

F18 Hornet

F / A-18 Hornet  از نمونه های آزمایشی YF-17 “Cobra”، طراحی شده است که ، به General Dynamics F-16 Fighting Falcon رسیده است تا جنگنده های سبک وزن بعدی USAF ها تبدیل شود. نیروی دریایی ایالات متحده به این جنگنده علاقه مند  بود و F / A-18 Hornet  را کمی اصلاح  ( بزرگترشد) برای جایگزینی Grumman F-14 Tomcat، A-6 Intruder و A-7 Corsair II بر روی تمامی ناوهای هواپیمابر ایالات متحده انتخاب شد. این سیستم یک عملکرد چند کاره (multi-role) در قلب سیستم خود داشت، که توانست نقش برتر تامکت را در بر داشته باشد، در حالیکه توانایی برای مقابله با نفوذگر و Corsair II قبل از آن داشت. از آن زمان به بعد از تاسیس در اوایل سال 1983  این جنگنده همچنان خود را ثابت کرده است و به F/A-18E/F “Super Hornet” با توان فوق العاده و به دو کابین تکامل یافته است.

Harrier :

McDonnell داگلاس AV-8B Harrier II (و همتایان بریتانیایی آن GR.7 و GR.9)نسخه های مدرن اصلی Hawker Siddeley Harrier VTOL (عمود پرواز  و فرود) مولتی رول، پشتیبانی نزدیک است.AV-8B برای سپاه دریایی ساخته شده در حالی که انگلیسی ها منافع دیگر را دنبال می کردند ،سرانجام  با این برنامه موافقت کردن  و این پرنده را به یک شریک جوان  تبدیل شد .این پروژه ، نه تنها هریر  را یکی از خطرناک ترین و پیچیده ترین هواپیما در تاریخ پرواز تبدیل کرد، بلکه آن را یکی از اجزای منحصر به فرد میدان جنگ با قابلیت جنگنده ای که مانند هلیکوپتر قابلیت نشست و برخاست دارد .

 

این تحول چشمگیر تحولات جنگ سرد بود .در مقاله ی  بعدی پروژه جایگزین این جنگده ها که به Strike Fighter که پروژه ای بنام F35را پدید آورد بررسی می کنیم.

با ما همراه باشید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: © تمام حقوق برای سایت کشکرت محفوظ است
بستن
بستن