تکنولوژی

آیا تکنولوژی میتواند در آینده مشکلات را حل کند ؟

دو دانشمند MIT به نام های هنری لیبرمن و کریستوفر فرای در کتابی با عنوان «چرا ما نمیتوانیم همه چیز را به هم متصل کنیم؟» در مورد اینکه چرا ما جنگ و فقر توده ای و سایر مشکلات اجتماعی که داریم بحث می کنند. آنها استدلال می کنند که ما نمی توانیم با یکدیگر برای حل مشکلات عمدیمان همکاری کنیم، زیرا نهادها و کسب و کارهای ما با روحیه رقابتی اشباع شده اند. اما لیبرمن و فرای چند خبر خوب دارند: فناوری مدرن می تواند ریشه مشکل را حل کند. آنها بر این باورند که وقتی کمبود وجود دارد رقابت می کنیم و پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر مانند چاپ سه بعدی و هوش مصنوعی کمبود گسترده را به همراه خواهد داشت. بنابراین، یک جهان پس از کمبود، بر اساس همکاری، ظهور خواهد کرد.

اما آیا واقعا می توانیم کمبودها را جبران کنیم؟

ما معتقدیم که چشم انداز بعد از کمبود در آینده مشکل ساز است، زیرا این نشان دهنده درک تکنولوژی و اقتصاد است که می تواند مشکلی را که می خواهد حل کند، بدتر کند. این خبر بد است به همین دلیل است:

فن آوری های جدید به مصرف کنندگان به عنوان محصولات به پایان رسید که می تواند برای پول مبادله شود نگاه میکند. مصرف کنندگان اغلب درک نمی کنند که این است که مبادله پول و حقیقت را از بین می برد که بسیاری از این فن آوری ها در اختیار دیگر انسان ها و محیط های محلی در اقتصاد جهانی به وجود امده اند. اعتقاد شهودی که تکنولوژی می تواند از پول به تنهایی آشکار شود، انسان شناسان به ما می گویند، یک مفهوم ریشه دار فرهنگی این است که واقعیت آن را پنهان می کند کمبودیست که توسط برخی از انسانها تجربه می شود، مربوط به فراوانی است که تنها توسط چند نفر به وجود آمده است.

بسیاری از مردم معتقدند که مسائل کمبود می تواند با استفاده از روش های تولید موثرتری حل شود. اما این ممکن است برخی از پیامدهای ناخواسته بهبود کارایی را نادیده بگیرد. “جونون پارادوکس”، یک یافته کلیدی که به استنلی جونون، اقتصاددان انگلیسی بریتانیا در قرن نوزدهم مربوط می شود، نشان می دهد که چگونه بهبود بهره وری می تواند منجر به افزایش مطلق مصرف به دلیل کاهش قیمت ها در واحد و افزایش بعد از تقاضا شود. به عنوان مثال، اختراع موتورهای قطار کارآمد اجازه حمل و نقل ارزان تر را می دهد که انقلاب صنعتی را تحریک می کند. با این حال، این میزان مصرف سوخت فسیلی را کاهش نمی دهد؛ بلکه آن را افزایش داد. هنگامی که دستگاه های کارآمدتری از انرژی کمتری استفاده می کنند، هزینه کمتری دارند، که اغلب ما را به استفاده بیشتر از آنها ترغیب می کند و موجب افزایش مصرف انرژی می شود.

تجربه گذشته به ما می گوید که فن آوری های فوق العاده کارآمد، عموما باعث افزایش تولید مواد خام و انرژی می شوند، نه کاهش آنها. داده های مربوط به استفاده جهانی انرژی و مواد اولیه نشان می دهد که کارایی مطلق هرگز رخ نداده است: مصرف انرژی جهانی و استفاده از مواد جهانی از دهه 1970 افزایش یافته است. بنابراین، بازدهی بهتر به عنوان بازسازی هزینه های منابع در نظر گرفته می شود، به طوری که بهبود کارایی در یک نهایت اقتصاد جهان، هزینه های منابع را در انتهای دیگر افزایش می دهد.

خبر خوب این است که جایگزین وجود دارد. در دسترس بودن وسیع رایانه های شبکه به مدل های کسب و کار جدید مبتنی بر جامعه و منبع بازاین اجازه را به ما داده است. به عنوان مثال، ویکی پدیا، دایره المعارف آزاد و باز را در نظر بگیرید که آوازی دایره المعارف بریتانیا و مایکروسافت آنکارا را جابجا کرده است. ویکی پدیا توسط جامعه ای از علاقه مندان پراکنده تهیه و نگهداری می شود که عمدتا به دلیل انگیزه های بیشتر از حداکثر رساندن سود است. علاوه بر این، در حوزه نرم افزاری، مواردی را که در آن از فروشگاه های اکثرا تبدیل به وب سایت ها اجرایی می شوند، یا نمونه ای از وب سرور آپاچی، که نرم افزار پیشرو در بازار وب سرور است، مشاهده کنید. ویکی پدیا، آپاچی و گنو / لینوکس نشان میدهند که چگونه مشارکت غیرقابل اجرایی در منابع مشترک جهانی می تواند مصنوعات را به عنوان نوآورانه یا نه بیشتر، به عنوان سرمایه داری صنعتی تولید کند.

به همین ترتیب، ظهور کارخانه های شبکه ای، در زمینه طراحی و تولید، مدل های کسب و کار جدیدی را به نمایش می گذارند. چنین فضاهایی می توانند فضاهای سازنده، آزمایشگاه ها یا دیگر فضاهایی باشند که با تکنولوژی های تولید محلی مانند چاپ سه بعدی و ماشین های CNC یا ابزارهای فن آوری و صنایع دستی، مجهز شده اند. علاوه بر این، این فضاها اغلب محیط های مشارکتی را فراهم می کنند که در آن مردم می توانند به صورت شخصی آنها را ببینند در آنها مشارکت داشته باشند و ایجاد همکاری کنند.

این زمینه ای است که در آن حالت جدیدی از تولید در حال ظهور است. این حالت مبتنی بر تقلید از عبارات دیجیتالی دانش نرم افزار و طراحی با تکنولوژی های تولید محلی است. این می تواند به عنوان “طراحی جهانی، تولید محلی” به عنوان منطق محسوب شود، چرا که دانش و طراحی جهانی می شود، در حالی که ماشین آلات محلی است و به صورت ایده آل به اشتراک گذاشته شده است. طراحی جهانی، تولید داخلی  DGML نشان می دهد که چگونه یک پروژه تکنولوژیکی می تواند با استفاده از دیجیتال برای مشارکت جامعه جهانی در توسعه آن همکاری میکند. DGML می تواند ضعف های ناشی از منابع محدود را تشخیص دهد و فعالیت های مادی را بر اساس آن سازماندهی کند. اولا، نیاز به حمل و نقل مواد در فواصل طولانی را به حداقل می رساند، چرا که بخش قابل توجهی از تولید، به صورت محلی صورت می گیرد. تولید محلی نیز باعث می شود تعمیر و نگهداری آسان تر شود و همچنین تولید کنندگان را تشویق می کند تا زمانی که ممکن است محصولات را طراحی کنند. در آخر DGML به اشتراک گذاری دانش و طراحی را بهینه می کند، زیرا هزینه ثبت اختراع برای پرداخت هزینه وجود ندارد.

بنابراین چه چیزی برای آینده و فردای اقتصاد جهانی و آینده جهان طبیعی است؟

  • اول، مهم است که اذعان کنیم که موسسات با طراحی بی قید و شرط هستند. آنها رفتارهای خاصی را نسبت به دیگران تأیید می کنند. در سرمایه داری صنعتی مدرن، پایه ای که موسسات ما بر اساس آن ایجاد شده است اینکه ما همه اقتصادی هستیم. از این رو برای زندگی “خوب” که همیشه در شاخص رشد و سایر شاخص های پولی منعکس نمی شود، ما باید نهادهائی را ایجاد کنیم که بتوانند هم سوسیالی ها را مهار و توانمند سازند.
  • دوم، هزینه های پنهان اجتماعی و زیست محیطی فن آوری ها باید شناخته شود. به اصطلاح “جامعه دیجیتال” بر اساس یک زیرساخت مواد و انرژی فشرده است. این مهم است که به رسمیت بشناسیم تا اینکه چیزی نتواند به طور بی ثباتی محیط زیست و مشکلات اجتماعی مرتبط با آن زندگی نسل های فعلی و آینده را به خطر بیاندازد.

در نهایت، یک شبکه جدید از مشاغل مبتنی بر رایانه های متصل باقی خواهد ماند، که در آن به اشتراک گذاری برای به حداکثر رساندن سود است، اما برای ایجاد اشکال جدید کسب و کار که توانایی اشتراک، مراقبت و همکاری بیشتر در سراسر جهان را می دهد. به عنوان جامعه جهانی بیشتر آگاه می شود که چگونه فراوانی آنها به دیگر انسان ها و ثبات محیط ها وابسته است، بیشتر افراد کسب و کارهای مبتنی بر شبکه را به عنوان راه آینده می بیند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: © تمام حقوق برای سایت کشکرت محفوظ است
بستن
بستن